Podolog dla seniora
2024
Skóra z wiekiem staje się coraz cieńsza. U osób starszych odnotowuje się również upośledzenie czynności, a nawet zanikanie gruczołów potowych, co powoduje, że naturalny proces nawilżania skóry ulega osłabieniu.
Brak natłuszczania (brak gruczołów łojowych w skórze stóp) oraz zmniejszenie nawilżania (mniejsza aktywność gruczołów potowych) sprawiają, że skóra stóp osoby starszej nie dość, że jest coraz cieńsza staje się bardzo sucha i podatna na liczne pęknięcia.
Ponadto, na skutek upośledzenia czynności układu immunologicznego, jeżeli pojawiają się procesy zapalne wywołane różnego rodzaju czynnikami drażniącymi, to utrzymują się dłużej, niż w przypadku osób młodych. W starszym wieku dłużej goją się także wszelkie rany.
Skóra stóp potrzebuje nawilżania i natłuszczania, a także stosowania preparatów o działaniu bakteriobójczym, poprawiającym proces regeneracji naskórka i łagodzącym stany zapalne. Słaby wzrok, ograniczona ruchomość stawów oraz zaburzenia czucia w stopach w istotny sposób uniemożliwiają seniorom samodzielną obsługę w zakresie pielęgnacji stóp. Zaś brak systematycznej i prawidłowej pielęgnacji może doprowadzić do coraz większych utrudnień w samodzielnym poruszaniu się lub wręcz unieruchomieniu. Najczęstsze dolegliwości stóp seniorów to problemy z paznokciami. Zakres projektu obejmuje ułatwienie seniorom dostępu do bezpłatnego zabiegu kosmetycznego polegającego na skróceniu i oszlifowaniu płytki paznokci stóp u osób spełniających kryterium wieku i sytuacji życiowej. Senior będzie mieć możliwość skorzystania z bezpłatnej usługi nie częściej niż co dwa miesiące w okresie realizacji projektu. Czynności z zakresu usługi wykonywane będą w miejscu zamieszkania seniora.
Projekt finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera.